میکرو لایب

سیستم های دیجیتال

سیستم های دیجیتال در زندگی روزانه بشر نقش برجسته ای دارند و به این دلیل ما دوره تکنولوژی فعلی را عصر دیجیتال می خوانیم. سیستم های دیجیتال در مخابرات ، تجارت  ، کنترل ترافیک ، هدایت سفینه های  فضایی ، اعمال جراحی ، هواشناسی ، اینترنت و بسیاری از دیگر زمینه های تجاری ، صنعتی و علمی به کار می روند. ما از تلفن های دیجیتال ، تلویزیون های دیجیتال ، دیسک های چند منظوره دیجیتال ، دوربین های دیجیتال ، و البته کامپیوتر های دیجیتال استفاده می کنیم. مهمترین خاصیت یک کامپیوتر دیجیتال ، همگانی بودن آن است کامپیوتر می تواند رشته ای از دستورات به نام برنامه را که روی داده های مفروض عمل می کنند ، دنبال نماید. کاربر می تواند برنامه یا داده خود را طبق نیاز انتخاب و اجرا کند. به علت این انعطاف ، کامپیوتر های همه منظوره دیجیتال می توانند عملیات پردازش اطلاعات را در محدوده ی وسیعی از کاربرد ها انجام دهند.

یکی از ویژگیهای سیستم دیجیتال توانمندی آنها در دستکاری عناصر گسسته اطلاعاتی است.هر مجموعه ای که به تعداد متنهاهی  از عناصر محدود باشد اطلاعات گسسته را داراست. مثال هایی از عناصر گسسته عبارتند از ۱۰ رقم دهدهی ، ۲۶ حرف الفبا ، ۵۲ ورق بازی ، ۶۴ مربع بازی شطرنج . کامپیوتر های دیجیتال اولیه برای محاسبات عددی به کار می رفتند.

در این حال ، عناصر گسسته به کار رفته ، ارقام بودند.نام دیجیتال یا رقمی از این مفهوم  حاصل شده است عناصر گسسته اطلاعاتی در یک سیستم دیجیتال با کمیت های فیزیکی به نام سیگینال نشان داده می شود رایجترین سیگنالهای الکتریکی عبارتند از ولتاژ و جریان

وسایل الکترونیکی به نام ترانزیستور در مداراتی که این سیگنالها را پیاده سازی می کنند به طور چشمگیری به کار می روند. سیگنالها در بسیار از سیستم های دیجیتال الکترونیک امروزی تنها دو مقدار را دارا هستند و بنابراین گوییم دودویی اند.

یک رقم دودویی که بیت خوانده می شود دو مقدار دارد: ۰ و ۱

عناصر گسسته اطلاعاتی با گروهی از بیت ها به نام کد های دودویی نمایش داده می شوند مثلا ارقام دهدهی ۰ تا ۹ در سیستم اعداد دیجیتال با کد چهار بیتی نشان داده می شود یا به کار گیری تکنیک های مختلف گرو هایی از بیت ها برای نمایش سمبل های گسسته تعریف می شوند  و سپس در توسعه یک سیستم در قالب دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند در نتیجه یک سیستم دیجیتال سیستمی است که عناصر گسسته اطلاعاتی به شکل دودویی را در درون دستکاری می کند.

نکته: برای شروع ، کتاب مبانی دیجیتال دوم هنرستان بهترین گزینه برای شروع یادگیری افراد مبتدی می تواند باشد.

می توانید این کتاب را در فرمت PDF از باکس دانلود دریافت کنید.

جعبه دانلود
  • حج فایل: 14.1 مگا بایت

دیدگاه‌ها (0)

*
*

question